U ovo doba godine, imunitet postaje slabiji iz više razloga. Manje sunčeve svetlosti, više boravka u zatvorenom prostoru, te suv vazduh i hladnoća pogoduju razvoju i širenju virusa. Ako imate SMA, vaš imunitet i organizam su generalno slabiji. Kako da ih ojačate i postanete otporni na viruse koji vladaju? Pročitajte u nastavku.

1. Pravilna ishrana

Pomozite svom imunitetu – neka vam na prvom mestu bude pravilna i raznovrsna ishrana. Konzumirajte namirnice bogate potrebnim nutrijentima. Unosite u organizam što više svežeg voća i povrća – kako je sezona citrusa, oni su savršen izbor. Mandarine, limun, pomorandže i grejpfrut su izuzetno bogati vitaminom C, kao i kivi.
Kada pričamo o povrću, kupus, a zimi posebno kiseli kupus je prava riznica vitamina C. Birajte i papriku, brokoli, karfiol, kelj, ili spanać. Uravnotežite unos kalorija, i napravite raspored obroka u danu tako da imate minimum tri glavna obroka i dve užine. Uvrstite u ishranu i proteine – ribu, piletinu i crveno meso, a izbegavajte mesne prerađevine. Takođe se trudite da izbegavate prerađenu hranu, grickalice i slatkiše – radije birajte domaći kompot sa što manje šećera, crnu čokoladu, ili orašaste plodove.
2. Hidratacija
Ova jednostavna stavka se često zaboravlja – potrebno je da dnevno unosite minimum dve litre vode u organizam. Pored vode, konzumirajte čajeve – biljne ili voćne, sve jedno je. Uživajte u aromantičnim toplim napicima, dodajte omiljene mirisne začine, citruse i med – i na jednostavan način boost-ujte svoj imunitet!
3. Boravak napolju

Tokom zimskih dana, mnogo boravimo u zatvorenom prostoru, a boravak napolju može doneti mnogo blagoteti. Šetnja na svežem vazduhu mnogo može učiniti za vaš organizam, rasterati viruse, ojačati imuni sistem dok ste fizički aktivni. A, prilikom šetnje, možete sresti i neke poznate – ili nepoznate ljude i (z)družiti se. Pun pogodak, zar ne? Ukoliko ste u mogućnosti, boravak na planini je uvek bolja opcija, jer je vazduh čistiji, teren za kretanje izazovniji, i samim tim je i aktivnost intenzivnija i blagodatnija. Ako je zima snežna, izađite na sneg – osetite hladoću, a pokušajte i da se zabavite.
4. Prevencija i suplementacija

Ako bolujete od SMA, najbolje je da se u zimskom periodu konsultujete sa vašim medicinskim timom oko prevencije i suplementacije. Prema njihovim savetima birajte vrstu i količinu suplemenata koja će vam pomoći da povećate otpornost organizma.
5. Kvalitetan san, odmor i regulacija stresa
Oboleli od SMA često mogu da se susreću sa problemima u vezi sa spavanjem, a zdrav i neisprekidan san je ključan za zdravlje celokupnog organizma. Fokusirajte se na obezbeđivanje kvalitetnog sna koliko god je u vašoj moći, i odmarajte kada osetite potrebu. Regulišite stres, opustite se. Uživajte u aktivnostima koje vas ispunjavaju i opuštaju, provodite vreme sa voljenim osobama.