Press ESC to close

SMA i poremećaji spavanja

SMA i poremećaji spavanja se kod obolelih često pojavljuju zajedno. Kod nekih pacijenata, nastaju zbog problema sa disanjem. Kvalitet sna može da varira u zavisnosti od tipa SMA - oboleli sa tipom 1 i 2 imaju najviše i najčešće poremećaje sna.

Arhitektura sna

Arhitektura sna podrazumeva 4 faze tokom spavanja:

Ipočetna faza sna, prelazak iz budnog stanja u san. Aktivnost mozga usporava, a mišići se opuštaju, dok se oči polako zatvaraju.

II – aktivnost mozga i mišići se dodatno smiruju, a srčani ritam i disanje postaju ravnomerniji. U ovoj fazi, telo priprema se za dublje faze sna.

III – duboki san. Aktivnost mozga je najniža u ovom trenutku, a telo se odmara i obnavlja. U ovoj fazi, obnavljaju se ćelije, tkiva i mišići. 

IV – u ovoj fazi, oči se pokreću levo-desno iza zatvorenih kapaka, srce kuca brže, i disanje se ubrzava. Ovo je stanje bliže budnom stanju nego ostalim fazama spavanja. Mozak je vrlo aktivan, u ovoj fazi se sanja, dok su mišići tela skroz opušteni – što sprečava fizičko reagovanje na snove.

Sve ove faze čine jedan ciklus koji se tokom noći ponavlja. 

Najčešći poremećaji spavanja

Kod osoba sa SMA, javljaju se sledeći poremećaji u fazama sna:

1. Produženo trajanje I faze

Kod obolelih od SMA, faza I traje duže. Više vremena u najplićoj fazi podrazumeva lošiji san, koji ne okrepljuje i ne pruža odmor.

2. Smanjenje ili odsustvo REM faze

REM faza, važna za mentalni oporavak i snove, može biti značajno smanjena ili potpuno odsutna kod obolelih od SMA, što može negativno uticati na kognitivne funkcije i emocionalno zdravlje.

3. Fragmentacija sna

Česta buđenja tokom noći, zbog poteškoća sa disanjem (npr. apneja) ili nemogućnosti promene položaja, dovode do lošeg kvaliteta sna i česte prekide u ciklusima sna.

Još neki od problema koji mogu poremetiti spavanje su:

Poremećaji disanja, teškoće u uspavljivanju i održavanju sna, prekomerna pospanost i noćno znojenje, koje je naročito prisutno kod mlađih pacijenata sa SMA tipom 2. Javljaju se i apneja i hipopeja. 

Svi ovi poremećaji spavanja kod obolelih sa SMA smanjuju ukupni kvalitet spavanja, sna i života, i dovode do dnevne pospanosti, umora i smanjenog oporavka organizma, kao i do pada imuniteta i podložnosti virusima i prehladama.

Za rešavanje problema sa snom i poremećajima spavanja, savetujemo da se obratite svom lekaru.