
Kako logoped može da pomogne obolelima od SMA?
SMA utiče na slabost svih mišića u telu, uključujući i onih manje vidljivih – mišića za disanje, mišića jezika i grla.
Slabost ovih mišića može da prouzrokuje teškoće u disanju, govoru, i gutanju – bilo da se radi o pljuvačci, piću ili hrani. Zato je bitno da se stanje i potrebe obolelog od SMA pažljivo prate i ako se prepozna potreba, treba uključiti i logopeda.
Koja je uloga logopeda u terapijama za SMA?
Pored ostalih lekara specijalista koji se brinu o opštem zdravstvenom stanju obolelog, i logopedi imaju važnu ulogu u tretiranju tegoba i prevazilaženju problema.
Logopeda treba uključiti na vreme. Inicijalni logopedski pregled podrazumeva konsultacije, upoznavanje sa kliničkom slikom obolelog i uzimanje inicijalnih testova za procenu govora i gutanja. Nakon toga, logoped predlaže tretmane za jačanje i unapređivanje govora i gutanja. Tretmani koji slede zavise od tipa SMA koji oboleli ima, uzrasta i stepena razvoja.
U zavisnosti od rezultata procena, on uči obolelog tehnikama bezbednog i pravilnog gutanja, pravilnog disanja prilikom govora, kao i korišćenja prilagođenih tehnika verbalne komunikacije – tako logoped može da pomogne u terapijama za SMA.
Poremećaji gutanja - disfagija

Da bi se ustanovilo prisustvo i stepen disfagije, vrši se videofluoroskopija – test koji uključuje rendgensko praćenje procesa gutanja hrane i pića različite konzistencije.
Nakon sprovedenog testa, logoped prepisuje tretmane koji će se sprovoditi da bi se ovaj proces unapredio.
Koji su najčešći simptomi disfagije - poremećaja gutanja?
- Nemogućnost kontrole tečnosti ili hrane u usnoj duplji – pljuvanje, curenje zalogaja i gutljaja, slinjenje
- Lepljenje hrane za nepca i zaostajanje između obraza i zuba, ispod ili na korenu jezika
- Smetnje sa prebacivanjem zalogaja iz usne duplje u ždrelo, i odatle dalje u jednjak
- Osećaj zaostajanja hrane/tečnosti na korenu jezika ili u ždrelu, praćen strahom od gušenja, što stvara potrebu za vraćanjem zalogaja na usta
- Gušenje prilikom uzimanja hrane ili tečnosti
- Dugotrajno hranjenje, koje dovodi do umora, a na kraju osoba ne može da pojede ceo obrok.
Tretmani poremećaja govora

Jezičke strategije – da bi se poboljšao govor kod obolelih čiji su mišići govornog aparata slabi, logopedi biraju strateški pristup. Jedan od takvih primera je usporavanje komunikacije umetanjem pauza u govor, i rastavljanje reči na slogove.
AAC komunikacioni uređaji – upotrebom augmentativnih i alternativnih komunikacijskih pomoćnih uređaja mogu se poboljšati ili zameniti govor i pisanje. Mogu funkcionisati na principu slika pa sve do elektronskih govornih sistema.
Postoje i drugi vidovi tretmana poremećaja govora – a oni zavise od individualnih potreba obolelih i nakon izvršenih analiza, dogovaraju se sa logopedom.

Slabost disajnih mišića - kako logoped može da pomogne?
Kod slabosti disajnih mišića, logoped propisuje tretmane koji aktiviraju mišiće grudnog koša kada nema dovoljno daha za govor. Sa obolelim se praktikuju vežbe disanja, koje povećavaju kapacitet pluća i glasnoću glasa.