Nakon postavljanja dijagnoze SMA, u zavisnosti od tipa, progresije bolesti, ali i uzrasta obolelog, potrebno je da se radi na fizikalnoj i radnoj terapiji koje pomažu kod pokretljivosti udova i generalno jačanju mišića celog tela. Fizijatar i fizioterapeut čine tim koji sarađuje na svakom nivou fizikalne terapije.
Šta podrazumeva fizikalna terapija nakon postavljanja dijagnoze SMA? Koje vežbe i metode pomažu obolelima prilikom oporavka i jačanja tela? Čitajte u nastavku.
Kako obolelima od SMA može da pomogne fizioterapija?
SMA značajno utiče na dnevne aktivnosti obolelog, a samim tim i na celokupan kvalitet života. Zato fizikalna terapija ima ključnu ulogu u osposobljavanju i unapređenju obavljanja svakodnevnih stvari, poput šetnje, oblačenja, pisanja, kupanja, vožnje automobila i slično.
Uz fizikalnu terapiju, može se usporiti pa čak i prevenirati slabljenje mišića. Oboleli vežbaju fleksibilnost i postepeno šire opsege pokreta.

Ako su u pitanju deca, redovnim vežbanjem može se unaprediti celokupna pokretljivost tela.
- Kontrola glave i trupa
- Okretanje
- Puzanje
- Sedenje
- Pozicije za presvlačenje
- Uspostavljanje stabilnosti i ravnoteže
- Hodanje
Problemi sa kičmom i koštano-zglobnim sistemom
Fizioterapeuti rade na pravilnom držanju i stabilnosti kičme i celog tela. Osmišljavaju se posebni programi prilagođeni specifičnim potrebama i mogućnostima svakog obolelog. Tako u terapijama pored vežbi, mogu da propišu i korišćenja potpornih sedišta ili pomagala koja će pomoći da držanje kičme i celog tela bude pravilno. Ako oboleli ima skoliozu, i potrebna je operacija, na podršku fizioterapeuta se može računati i pre i nakon operacije.
Problemi sa disanjem
Fizikalna terapija može da pomogne i kod disajnih problema. Fizijatar može da pokaže vežbe koje pomažu da se grudni koš „očisti”. To znači da pokazuje kako da se pravilno diše i kašlje, da bi se pluća oslobodila tečnosti. Rade se vežbe disanja, a vrlo je važna i dobra postura tela koja utiče na disanje.
Odabir odgovarajuće pomoćne opreme
Pored redovne fizikalne terapije, fizijatar ili fizioterapeut mogu da preporuče i zajedno sa timom lekara prepišu upotrebu različitih pomagala prema potrebama obolelog. To mogu biti pomagala za kretanje, disanje ili pak hranjenje.
Fizička aktivnost, vežbe pokretljivosti i akvabik
Za jačanje mišića celog tela, ključna je fizička aktivnost. Aerobne vežbe su dobra opcija. Fizioterapeut bira pravi tip i intenzitet vežbi u skladu sa uzrastom, potrebama i mogućnostima obolelog. Redovnim vežbanjem prevazilazi se opšta slabost.
Još jedan koristan i izuzetno zdrav način vežbanja je i hidroterapija. Terapija u vodi je vrlo blagotvorna, a često i zabavna! Zahvaljujući svojstvima vode, kao što su gustina, smanjena gravitacija i mogućnost plutanja, obolelima od SMA je kretanje lakše nego na suvom. Vežbe u vodi mogu uključivati ojačavanje mišića, vežbanje ravnoteže, i aerobnih vežbi.

Kako svi specijalisti multidisciplinarnog tima brinu o vašem zdravlju, fizioterapeut sarađuje sa svima njima. Sve u cilju vašeg napretka i poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja.