Press ESC to close

Značaj i uloga ljubimaca u životu osoba sa SMA

Kućni ljubimci nisu samo društvo - za osobe koje žive sa SMA, oni mogu imati stvaran i merljiv uticaj na fizičko i emocionalno blagostanje. Bilo da se radi o psu, mački ili drugoj životinji, kontakt sa ljubimcem unosi osećaj sigurnosti, rutine i pripadnosti u svakodnevicu.

Emocionalna stabilnost i svakodnevna podrška

Osobe koje žive sa SMA, a posebno deca i mladi, često se suočavaju sa osećajem izolacije i anksioznosti. U tim trenucima, ljubimci mogu imati umirujući efekat – njihovo prisustvo, dodir i interakcija smanjuju stres i podstiču lučenje hormona sreće poput serotonina i oksitocina.
U mnogim porodicama, ljubimac postaje svojevrstan „tihi terapeut“ – neko ko ne postavlja pitanja, ali je uvek tu da pruži utehu i podršku.

Razvijanje rutine i osećaj odgovornosti

Briga o kućnom ljubimcu, čak i kada je simbolična, može igrati važnu ulogu u organizaciji svakodnevice. Aktivnosti poput davanja hrane u određeno vreme, obavezne šetnje, igre ili jednostavnog provođenja vremena zajedno sa ljubimcem uvode ritam u dan i pomažu u uspostavljanju strukture. Ove rutinske obaveze mogu postati važan deo dana, donoseći odgovornost i osećaj svrhe.

Za decu i adolescente sa SMA, takva rutina nije samo praktična – ona ima i emocionalni značaj. Učešće u brigama oko ljubimca, ma koliko bilo prilagođeno njihovim mogućnostima, doprinosi osećaju samostalnosti, važnosti i kontrole nad sopstvenim vremenom i okruženjem.

Pomoć u kretanju i svakodnevnim aktivnostima

Specijalno trenirani psi pomoćnici mogu igrati još značajniju ulogu. U nekim slučajevima oni pomažu osobama koje koriste kolica – guraju ih, pomažu pri ulasku/izlasku iz kolica, otvaraju vrata ili donose predmete koji su van domašaja. Iako ova praksa nije još široko rasprostranjena u Srbiji, u svetu se pokazala kao dragocena podrška osobama sa neuromišićnim bolestima.

U nekim zemljama, osobe sa neuromišićnim bolestima poput SMA imaju i pristup posebno obučenim psima pomoćnicima (service dogs), koji im pomažu u svakodnevnim aktivnostima – otvaraju vrata, donose predmete, pomažu pri kretanju ili pozivaju pomoć kada je potrebno. Iako ovakva praksa kod nas još nije dovoljno razvijena, ona pokazuje koliki potencijal ljubimci mogu imati u unapređenju samostalnosti i kvaliteta života osoba sa SMA.

Podrška komunikaciji i socijalnim kontaktima

Prisustvo psa često podstiče razgovore u okruženju, olakšava socijalne kontakte i smanjuje osećaj izolacije. Takođe, kontakt sa ljubimcem može pomoći i u razvijanju verbalne i neverbalne komunikacije, naročito kod mlađe dece.

Fizička aktivnost i dodatna motivacija

Psi zahtevaju određeni nivo fizičke aktivnosti, što može motivisati osobe sa SMA da budu fizički angažovanije u okviru svojih mogućnosti. Čak i kratke šetnje ili igra sa ljubimcem mogu imati pozitivan uticaj na opšte stanje i pokretljivost.
Ljubimci nisu zamena za medicinsku podršku, ali često jesu njen dragocen dodatak. Oni obogaćuju svakodnevni život osoba sa SMA - donose rutinu, smeh, utehu i osećaj povezanosti. U nekim slučajevima, to je upravo ona dodatna snaga koja pomaže da se dan započne sa osmehom.