Usled progresivne slabosti mišića, oboleli od SMA mogu imati i promene na zglobovima. Kontrakture predstavljaju ograničenu pokretljivost i bolove u zglobovima.

Kako nastaju kontrakture?
Kako mišići konstantno slabe i propadaju, postaje teže pokretati zglobove. Dolazi do skraćenja i ukočenosti i mišića i zglobova. Tačnije, kada se mišići i tetive normalne fleksibilnosti zamene čvršćim tkivom usled teške pokretljivosti ili nepokretljivosti.
Takođe, kontrakture su posledica neravnomerne snage mišića. U slučaju kada jedna grupa mišića dominira nad drugom, to smanjuje obim pokreta. Na primer, kada su mišići u skočnom zglobu neravnomerne snage, može doći do deformiteta stopala.
Kako preopoznajemo kontrakture?
Pored ograničenja pokretljivosti, kontrakture su izuzetno bolne. Pored toga, one mogu dovesti do sledećih komplikacija, poput:
– smanjene motorne funkcije
– potpuni gubitak sposobnosti za pokret
– poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Kontrakture se lako dijagnostifikuju, a ukoliko primećujete gubitak mogućnosti pokreta i pojavu bola u zglobu, obratite se lekaru.

Koji zglobovi su najčešće pogođeni kontrakturama?
Ramena, kolena, laktovi, kukovi, zglobovi šaka i skočni zglobovi.
Prevencija i lečenje kontraktura zglobova
Kontrakture zglobova je, nažalost, gotovo nemoguće prevenirati i sprečiti u potpunosti. Kako SMA napreduje, tako progresivno utiče i na zglobove. Ali, svakako, mogu se primeniti određene terapije koje će pomoći u smanjivanju bolova.