Press ESC to close

Mentalno zdravlje i SMA

Saznanje da se boluje od bilo kakve bolesti značajno utiče na mentalno i emocionalno stanje obolelih, i njihovih najbližih. Takav je slučaj i sa SMA. Iako uzrokuje probleme sa motoričkim razvojem, činjenica da su bolesni, kod obolelih može da dovede do promena u raspoloženju, čak i mentalne nestabilnosti. Kako su to povezani mentalno zdravlje i SMA? Čitajte u nastavku.

Kako SMA utiče na razvoj anksioznosti i depresije?

U zavisnosti od stepena progresije bolesti, ona utiče na sposobnost obavljanja osnovnih motornih radnji – sedenja i hodanja, što dalje ograničava obolele i tako utiče na kvalitet njihovog života.

 

Nije lako prihvatiti tu činjenicu. Svest o bolesti može da probudi različite sumnje, negativne misli koje opterećuju, stres, paniku, nisko samopouzdanje, osećaj niže vrednost, želju za izolovanošću, osećaj bespomoćnosti i i slična osećanja. Takva stanja mogu dovesti do depresije, što može pogoršati postojeću bolest.

Neophodnost negovanja mentalnog zdravlja

Da bi oboleli prihvatili svoje stanje i zavoleli sebe, sa svojom bolešću i svim svojim mogućnostima i ograničenjima, potrebna je volja, zdrav stav i pogled na život i svet. 

 

To se postiže brigom o unutrašnjem, mentalnom i emotivnom zdravlju. Zato je obolelima potrebna podrška. Pre svega, to se odnosi na članove porodice i najbližih prijatelja, a zatim i na prihvatanje u društvu. Na kraju, veliku i važnu ulogu igra stručna pomoć psihologa.

5 saveta za brigu o mentalnom zdravlju

Šta to može da pomogne u borbi sa lošim mislima, promenama raspoloženja, stresom, anksioznošću i depresijom?

Podstaknuće lučenje hormona sreće. Učestvujte u sportu, posebno timskom – aktivnost u društvu daje poseban osećaj, podstiče takmičarski duh i razvija osećaj pripadnosti grupi. 

2. Osetite benefite fizikalne terapije

Pored fizičkog napretka, daje i osećaj kontrole, jer se aktivno preduzima nešto za svoj boljitak, ne prepušta se pasivnosti i osećaju bespomoćnosti.

3. Neka humor bude vaša svakodnevica

Šala na sopstveni račun doprinosi proširenju vidika i sagledavanju stanja iz drugog ugla, opuštanju, oslobađanju i izgradnji pozitivnog stava.

4. Socijalizujte se

Pored učestvovanja u timskom sportu, provodite vreme sa porodicom i prijateljima, stvarajte nova poznanstva i mrežu kontakata. Pronađite hobi koji će vas spojiti sa novim ljudima, ne plašite se novih iskustava.

5. Dajte lični doprinos

Angažujte se kroz različite volonterske programe. Povežite se sa zajednicom, podelite svoje iskustvo i tako pomozite drugim ljudima.