SMA je genetska nasledna neuromišićna bolest koja pogađa decu i odrasle, odnosno, može da se javi u različitim životnim dobima. U zavisnosti od tipa i doba ispoljavanja, ona nosi različite simptome i rizike. Ako se ispolji u ranom detinjstvu, može da utiče na boravak dece u školskim ustanovama.
Kako da boravak u školi bude prilagođen za đake sa SMA? Čitajte u nastavku.

Upoznajte nastavno osoblje sa zdravstvenim stanjem vašeg deteta
Da bi boravak u školi bio prijatan za dete, pre svega je potrebno da prosvetni radnici budu upoznati sa njegovom bolešću, potrebama i sposobnostima. Potrudite se da ih upoznate sa tim da SMA nije zarazna bolest, i da drugi učenici nisu izloženi riziku od obolevanja. Upozorite i na određene poteškoće zbog kojih vaše dete mora da odsustvuje iz škole – kao što su respiratorne tegobe. One mogu češće da se pojavljuju, budući da je dete u kolektivu.
Prilagođena nastava fizičkog vaspitanja
Preporučuje se modifikacija aktivnosti prema potrebama i mogućnostima – pohađanje nastave po IOP-u. Uz konsultacije sa fizijatrom, može se osmisliti poseban program vežbi za njih. Cilj nastave fizičkog vaspitanja kod ovih đaka treba da bude više rekreacija, nego takmičenje ili rad na povećanju snage i izdržljivosti. Uključivanje đaka u timske aktivnosti i sportove je neophodno.
Boravak u učionici, praćenje časova i domaći zadaci
Potrebno je proceniti potrebu za pomoćnim tehnologijama i sredstvima. Treba obezbediti prostor u koji mogu da odlože knjige, da ne bi nosili nepotrebno težak teret. Đaci koji koriste invalidska kolica – ručna ili električna treba da imaju prilagođen prilaz svojoj klupi. Savetuje se uključivanje različitih asistivnih digitalnih tehnologija. Tako je izrada školskih, kontorlnih i domaćih zadataka putem računara ili laptopa olakšana.
Pristup školskim hodnicima, menzi, učionicama, toaletu, igralištu
Boravak u školi zahteva kretanje po različitim prostorijama, i otvorenim terenima. Zato je važno da pristup bude prilagođen đacima sa SMA ili drugim invaliditetom. Potrebno je da imaju liftove za kretanje po spratovima, dovoljno široke hodnike za kretanje u kolicima, adekvatan pristup školskoj menzi i igralištu. Trebalo bi da postoje toaleti kojima se može jednostavno pristupiti kolicima, ili hodalicom. Preporučuje se održavanje nastave u prizemlju i što bliže ulazu u školu kako bi se đacima olakšao pristup i smanjila razdaljina do učionice.