Press ESC to close

Skolioza kod osoba sa SMA

Kako je SMA progresivna, neuromišićna bolest koja dovodi do slabljenja mišića, ona značajno utiče i na druga potencijalna oboljenja i komplikacije.
Usled slabosti mišića, obolelima je ograničeno kretanje, ili, čak, onemogućeno, pa većinu vremena provode u istom položaju. Obzirom na izuzetno važnu ulogu, koju, između ostalog, imaju mišići u održavanju pravilnog držanja, osobe sa SMA se susreću sa najčešćom komplikacijom – zakrivljenjem kičme, odnosno, skoliozom. 

Šta je skolioza i kako se manifestuje?

Bočno zakrivljenje kičmenog stuba, a ponekad podrazumeva i rotaciju pršljena. Skolioza nastaje usled nepravilnog držanja tela, a zbog prirode bolesti, i slabljenja mišića, oboleli su izloženi ograničenoj pokretljivosti, nepravilnom držanju, te samim tim razvijanju skolioze. Razvoju skolioze dodatno mogu doprineti i drugi faktori, poput tipa SMA, uzrasta u kome su se javili simptomi, kao i motoričke sposobnosti obolelog.

Pored vidljivog zakrivljenja, prateći simptomi skolioze mogu biti i smanjena pokretljivost i bolovi u leđima, kao i teškoće u disanju, dodatni umor i malaksalost.

Da li skolioza može da se prevenira?

Da, može. Ukoliko u saradnji sa medicinskim timom oboleli počne da radi na očuvanju i poboljšanju mišićne snage i fleksibilnosti. Ovo se najviše odnosi na fizioterapiju, vežbe istezanja i jačanja, kao i na korišćenje propisane pomoćne opreme, koja pomaže pravilnom držanju kičme

Kako se dijagnostifikuje i leči skolioza?

Stručnim lekarskim pregledom koji može uključivati rendgen snimke utvrđuje se da li je u pitanju skolioza. Zatim, uz detaljno uzimanje anamneze obolelog, lekar tada propisuje odgovarajući tretman koji je usklađen sa mogućnostima obolelog.

Može se tretirati i lečiti na više načina:

  1. Upotrebom ortoza – steznika: oni mogu pomoći u usporavanju progresije skolioze kod mlađih pacijenata koji su još u fazi rasta
  2. Fizikalna terapija – vežbe za jačanje mišića leđa i poboljšanje fleksibilnosti mogu doprineti boljoj posturi i smanjenju bola.
  3. Hirurški zahvati – kod težih oblika skolioze, posebno kada zakrivljenje ugrožava respiratornu funkciju, može se preporučiti operacija poput spinalne fuzije ili ugradnje rastućih šipki.
Skolioza je ozbiljna komplikacija kod osoba sa SMA koja može značajno uticati na kvalitet života. Rano prepoznavanje, praćenje i adekvatno lečenje ključni su za upravljanje ovim stanjem. Novi terapijski pristupi i konstanta istraživanja lekara, pružaju nadu za poboljšanje ishoda i kvaliteta života osoba sa SMA i skoliozom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *