Redovna fizička aktivnost je neophodna za zdravo telo – ali i zdrav duh.
S obzirom na to da je SMA progresivna bolest, koja napada mišiće, vežbanje je neophodno iz više razloga: jačanje mišića, lakše održavanje pravilnog položaja tela, unapređenje motornih funkcija, pokretljivosti i fleksibilnosti.

Postoji više oblika fizičke aktivnosti koji mogu da praktikuju oboleli od SMA – a da bi se odabrala odgovarajuća vrsta fizičke aktivnosti, prilagođena mogućnostima i potrebama pacijenta, obavezna je konsultacija sa fizijatrom. Fizijatar će propisati režim vežbi, i dati stručni savet za njihovo bezbedno izvođenje, a po potrebi i preporučiti odgovarajuću opremu ili pomagala.
Tipovi aktivnosti koje se preporučuju su:
Aerobne aktivnosti
Aerobik ili vežbe za zagrevanje pomažu održavanju kardiovaskularnog i respiratornog zdravlja. Neke od predloženih aktivnosti su: šetnja, plivanje, ples, boks, veslanje, ili vožnja bicikla.


Treninzi izdržljivosti
Dizanje tegova, vežbe sa elastičnim trakama ili sa mašinama spadaju u treninge otpora. Ove vežbe od pomažu pri građenju, i održavanju mišićne snage i izdržljivosti.
Terapije vodom
Ova grupa vežbi se radi u bazenu pod nadzorom fizijatra, ili fizioterapeuta. Boravak u vodi je prijatan, reguliše pritisak na zglobove, i omogućava veću pokretljivost.


Vežbe istezanja i joga
Pomažu u izgradnji fleksibilnosti i smanjenju ukočenosti zglobova i mišića. Neophodno je voditi računa o tome da se izvode pravilno.
Aktivnosti u sedećem položaju
Jahanje konja, ili igre u kolicima jačaju mišiće core-a i torza. Pomažu u uspostavljanju pravilne posture, i u redukovanju skolioze.


Vežbe disanja
Fokus ovih vežbi je na jačanju mišića koji guraju vazduh u pluća, i iz njih. Prepisuje ih i sprovodi stručno lice.
Sve navedene vežbe svakako doprinose poboljšanju opšteg stanja tela, ali ne sme se zanemariti njihov značaj u regulisanju psihičkog stanja obolelih. Svaki vid aktivnosti je zdrav način za regulisanje stresa, kreiranje zdravih navika, a može biti i izvor dobre zabave.