Živeti sa bolešću nije lako. Međutim, često se zaboravlja druga strana koja dolazi sa bolešću – osećaj izolovanosti iz društva po toj osnovi. Tako je i sa SMA. Oboleli su često suočeni sa tremom, sumnjama, anksioznošću i nesigurnostima. U nastavku pronađite savete kako da prevaziđete socijalnu anksioznost ako bolujete od SMA.
Šta je socijalna anksioznost i ko može da je oseti?
Socijalna anksioznost je strah od socijalnih situacija u kojima je osoba izložena drugim ljudima, njihovom posmatranju, sudu i proceni. Neke od tih situacija mogu biti: upoznavanje novih ljudi, javni nastup. Takođe, odlazak na poznata, ali i nepoznata mesta – u školu, na posao, obedovanje pred drugima, korišćenje javnih toaleta. Primera je mnogo.
Osoba ima osećaj da ne pripada zajednici, da se razlikuje od drugih, pa kao takva ne pripada grupi. Konstantno brine da ne pogreši, da se ne istakne po nečemu, već želi da se uklopi. Zato radije izbegava sve situacije u kojima može da se uznemiri. Strahuje od odbacivanja po bilo kom osnovu.
Socijalna ankcioznost nije stidljivost. Ona sprečava adekvatno funkcionisanje, dovodi do blokiranja, treme, panike, i težnje za povlačenjem.
Simptomi socijalne anksioznosti
Usled brige i straha, kao i preteranog razmišljanja, kod socijalne anksioznosti javljaju se i tipični simptomi: ubrzan rad srca, teško disanje, znojenje dlanova, drhtanje ruku, crvenjenje vrata i lica.

Veza između SMA i socijalne anksioznosti
Prihvatanje činjenice da boluju od SMA obolelima samo po sebi teško pada, jer tipični simptomi ove bolesti ograničavaju mogućnosti i menjaju život. Kada se na ovo doda i još razmišljanje o prihvatanju i statusu u društvu, socijalna anksioznost može dodatno da se razvija. Zašto?
Oboleli u samom startu smatraju da ih je bolest etiketirala, izdvojila. Pored toga, simptomi SMA sami po sebi, značajno utiču na dotadašnju funkcionalnost. Otežano, kretanje, bol u mišićima, brzo umaranje, otežavaju svakodnevne aktivnosti, čak ih i onemogućavaju.
Upravo zbog simptoma, ali i same činjenice da boluju od SMA, pa i zbog okruženja, oboleli gube interesovanje za interakcije, i dolazi do povlačenja u sebe i izbegavanja socijalizacije.

Kako prevazići socijalnu anksioznost?
U borbi obolelih od SMA sa socijalnom anksioznošću, prvi korak je prihvatanje svog stanja, i poznavanje svojih granica. Sledeći su porodica i prijatelji. Poznati ljudi mogu da budu od pomoći – da pruže podršku, otvoreno razgovaraju o onome što ih muči, budu podstrek i pomoć u savladavanju izazova.
Učlanjenje u različite grupe podrške, neprofitne organizacije i udruženja može doprineti osećaju prihvaćenosti u društvu, stvaranju novih poznanstava. Na kraju krajeva, podrška i pomoć stručnjaka je ono na šta možete da računate – zakažite tretman kod psihologa, opišite mu svoje stanje, misli i tegobe. Imaćete punu podršku i pomoć pri prevazilaženju simptoma socijalne anksioznosti.
