
Ako bolujete od SMA, a planirate proširenje porodice, važno je da se dobro informišete o stvarima koje vas čekaju u trudnoći. Kako SMA i trudnoća mogu da utiču na vas i vaše dete? Pročitajte u nastavku.

Bez obzira na to da li imate SMA, vaša trudnoća i porođaj svakako mogu da prođu u najboljem mogućem redu, dobrom zdravlju i bez komplikacija. Ali, ukoliko planirate trudnoću, svakako je preporuka da se prethodno konsultujete sa vašim lekarom i medicinskim timom, i uradite potrebna genetska testiranja i analize.
Potencijalne komplikacije u trudnoći
Da li SMA povećava potencijalne rizike po majku i dete tokom trudnoće?
Brojne studije bavile su se istraživanjem uticaja SMA kod žena na trudnoću, i utvrđeno je da su rizici od potencijalnih komplikacija u trudnoći vrlo slični kao kod žena koje nemaju SMA. Komplikacije koje mogu da se pojave su: visok pritisak odnosno preeklampsija, koji može da dovede do pobačaja, i do mrtvorođenosti.
Carski rez i prevremeni porođaj
Zbog slabosti mišića usled SMA, porođaj može biti težak, i zato tokom porođaja potrebna određena vrsta pomoći. Ukoliko zbog slabih mišića ne možete da imate bezbedan vaginalni porođaj, birajte carski rez. Ovom operacijom, beba izlazi kroz abdomen i tako ne dolazi do opterećivanja karličnih i vaginalnih mišića.
Prevremenim porođajem smatra se onaj koji počne pre 37. nedelje – i česta je pojava kod žena koje boluju od SMA.
Simptomi SMA tokom trudnoće
Mnoge žene imaju iskustvo sa pogoršanjem simptoma SMA u toku trudnoće. Zbog povećanja telesne težine u trudnoći, javljaju se pojačana slabost mišića, otežano kretanje i umor. Ovi simptomi mogu da se nastave i u periodu postpartuma, zbog rada hormona. Može doći i do problema sa disanjem koji se javljaju usled pojačanog rada pluća.
Dodatna pomoć
Ženama obolelim od SMA, svakako se savetuje da u trudnoći potraže pomoć od svog medicinskog tima, ali i porodice i najbližih. Razgovarajte o rešenjima koja će vam olakšati brigu o novorođenčetu. Ukoliko koristite pomoćnu opremu za kretanje, predlažemo da nabavite opremu za bebu koju možete da prilagodite sebi:
– Kolevke i kreveci sa podesivom visinom ili stranicama,
– Sto za presvlačenje sa pristupom za invalidska kolica
– Nosiljke za bebe koje se mogu prilagoditi kolicima
Prenatalno testiranje na SMA
Kako je SMA genetska neuromišićna bolest, može se dijagnostifikovati putem genetskog testiranja. Iako je skrining na SMA redovno testiranje koje se sprovodi neporsredno po rođenju, imate opciju da se odlučite i za prenatalno testiranje. Konsultujte se sa genetičarom kako biste pronašli odgovarajući test za vas.
Postoje dve vrste prenatalnih testova – biopsija horionskih čupica (CVS) i aminocinteza. Iako se CSV testiranje može raditi ranije, već nakon 10. nedelje trudnoće, u pitanju je invazivna metoda testiranja koja može povećati rizik od pobačaja. Ovim testiranjem utrvđuje se najveći broj genetskih abnormalnosti.
Amniocenteza je takođe invazivna metoda testiranja koja se može izvršiti nakon 14. nedelje.
Za prenatalna testiranja, kao i metodu kojom se testiranje vrši, preporučuje se konsultacija sa ginekologom.