Izbalansirana ishrana je jedna od ključnih stavki za zdrav život. Kod obolelih od SMA, posebno je važna jer značajno može da utiče na poboljšanje zdravlja kože, kose i noktiju.

S obzirom na to da se SMA klasifikuje u nekoliko različitih tipova, i da pogađa pacijente u različitim uzrastima, potrebno je individualno prilagoditi plan ishrane. Generalno, savetuje se konzumacija dovoljno voća, povrća, proteina, integralnih žitarica, i naravno, tečnosti. Ali, zbog progresivne prirode bolesti, posebnosti svakog pojedinačnog slučaja, i rizika kojima su oboleli izloženi, savetuje se konsultacija sa nutricionistom, kao i periodično praćenje napretka. Neki od rizika mogu da budu:
Fasting i gojenje
- Fasting – periodično gladovanje, odnosno duži period u toku dana u kome se ne konzumira hrana, se ne preporučuje obolelima od SMA, zbog smanjenih mišićnih rezervi.
- Gojenje – najviše su mu skloni oboleli čije kretanje je ograničeno – te im je zbog pasivnijeg načina života, teško da potroše sve unete kalorije. Zato se preporučuje optimizovan i prilagođen unos kalorija, prema potrebama pojedinca.
Žvakanje i gutanje
- Kao bolest od koje mišići progresivno slabe, SMA može da pogodi i mišiće vilice i grla, i tako izazove otežano žvakanje i gutanje hrane. Savetuje se konzumiranje mekše hrane kašaste strukture, recimo, smutija ili kaša, koje će biti dovoljno hranljive i tako obezbediti potrebne nutrijente.
Gastroezofagealni refluks (GERB)
- Ovaj hronični poremećaj koji karakteriše osećaj pečenja u grudnom košu, i „podizanja kiseline” može da se reguliše dijetom sa niskim sadržajem masti, sa akcentom na izbegavanje pržene i masne hrane, kao i kiselih namirnica.
Vodite računa o svojoj ishrani – jer ona ima značajan uticaj na vaše zdravstveno stanje, kvalitet života, ali i raspoloženje.